- Úvod
- Výstavy
- Podujatia
- 2024
- 35. výročie Nežnej revolúcie
- Workshop Arteterapia
- Po stopách umenia s Jánom Mudrochom II.
- Komentovaná prehliadka a koncert
- Workshop s Kristínou Hroznovou
- Výtvarné a edukačné programy Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici 2024
- Workshop spájania
- Letné tvorivé dielne 2024
- VÝTVARNÁ SÚŤAŽ
- Noc múzeí a galérií 2024
- Po stopách umenia s Jánom Mudrochom
- Ranoromantické duetá pre dve gitary
- Nedeľný ateliér 2024
- Kreatívny ateliérik 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2024
- O galérii
- Zbierky
- Obchod
- Kontakt
- English
ZGJM.sk › Výstavy › Archív výstav › 2019 › František Bohunický: rest/less
František Bohunický: rest/less
Výstavný projekt rest/less je prierezom tvorby sochára mladej generácie Františka Bohunického, ktorý sa programovo pohybuje na poli klasického sochárstva s parciálnymi presahmi smerom k interaktívnym objektom.
Autor, titul výstavy: František Bohunický: rest/less
Miesto konania: Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici
Kurátor: Filip Krutek
Otvorenie výstavy: 9.8.2019 (piatok) o 18.00 hod.
Trvanie výstavy: 9.8. (piatok) – 29.9. (nedeľa) 2019
O výstave
Ide v poradí o autorovu tretiu samostatnú výstavu, avšak najkomplexnejšiu z pohľadu rozsahu prezentovaných prác. Ambíciou projektu nie je podať ucelenú správu o vývoji jeho doterajšieho výtvarného jazyka. Snaží sa ukázať výtvarný proces ako introspektívny akt, v ktorom jednotlivé témy, motívy a žánre autor chápe ako individuálne aj kolektívne, neustále aktualizované symptómy každodenného života. Následne ich uchopuje ako ideové prefabrikáty, čím sa socha v jeho podaní stáva niekedy organickou, inokedy tvarovo exaktnou konštrukciou pre daný význam. Tento princíp definuje koncepciu výstavy prostredníctvom jednotlivých okruhov bez chronologickej postupnosti, či striktného časového ukotvenia.
Názov výstavy v sebe kumuluje dva tvorivé autorské princípy. Na jednej strane nepokojná, neustále rozvažujúca povaha autora (restless), na strane druhej deficit odpočinku (rest less) ako výsledok manuálnej práce a rodičovských povinností. Tieto (ne)umelecké aspekty definujú autorovu individuálnu mytológiu, ktorá je zreteľná ex-post, teda nie programovo ako ideový rámec. Konfrontuje ju so súčasnou názorovou uniformitou, vykalkulovanou (ne)autenticitou skrývajúcou sa za koncept, pričom ako nástroj využíva klasické sochárske tvaroslovie založené na lapidárnych formách a kvalitnom technickom prevedení. Socha v prípade Františka Bohunického teda predstavuje prostriedok konzervovania vlastnej pamäťovo – časovej osi s výraznými prvkami sebairónie, avšak nie v podobe nezúčastneného nosiča idey, skôr naznačuje možnosti kreovania súčasných archetypálnych sochárskych foriem.
Napriek voľne definovanej koncepcii výstavy je možné vysledovať jednotlivé, skôr formálne sa odlišujúce okruhy. Tieto stoja v podobe akéhosi indexu v zmysle ukazovateľa nestálych hodnôt v pomere k určitému počiatočnému / základnému stavu. Ide o nasledovné okruhy:
- Neoklasická figurácia – motívy ľudských figúr aktualizované o symboly, či logotypy ako reflexie súčasnej doby, nadobúdajú charakter špecifických ikonografických tém (Moje pravidlá, Chyba výchovy, Pomník každej doby,…).
- Hmotovo – objemové štúdie – vizualizácia partnerských, medziľudských a rodinných vzťahov formou ich abstrahovania do podoby geometricko – konštruktivistických foriem (Ego, Transformácia rodiny,…)
- Komorná plastika – malé formáty, štúdie, rekonfigurovateľné diela s témou sexuality, rodiny a výchovy ( Zapadačka, Army family, Čierne dni,…)
- Interaktívne diela – sociálne a národne-kritické témy. Diela určené pre priamu intervenciu návštevníka výstavy (Slovensko slovákom, Buchar,…).
Záverečným (meta)okruhom výstavy je ironizujúci enviroment, štylizovaný „ateliér“ autora, ktorý prezentuje prvky bežnej domácnosti, postprodukčne dotvorené autorským zásahom, v ktorom pracuje s kresebnými návrhmi svojich detí. Symbolicky tak uzatvára výstavu Františka Bohunického v polohe „cynického“ dizajnu, ktorý autor kreuje vo výnimočných chvíľach odpočinku (finally rest ).
Filip Krutek
Mgr. art. František Bohunický (*1983)
Vzdelanie:
2008 – 2010 VŠVU v Bratislave, odbor sochárstvo, ateliér doc. Jána Hoffstädtera
2004 – 2008 VŠVU v Bratislave, odbor sochárstvo, ateliér prof. Juraja Meliša
2003 – 2004 AVU v Banskej Bystrici, odbor sochárstvo
Výber z výstav:
2018 Deforma, Trnava, Galéria Jána Koniarka
2017 Socha a objekt, Bratislava, Grassalkovichova záhrada
2016 Socha piešťanských parkov, Galéria Fontána
2015 Varuj!, City surfer office, Praha 2015, autorská výstava s Martinom Piačekom
2014 Guláš, Galéria Statua, Bratislava. Výstava absolventov sochárskeho ateliéru prof. Juraja Meliša
2014 2 zo 17, Galéria Statua, Bratislava, autorská výstava s Jurajom Rattajom
2014 Trenčín 2014 – socha, GMAB Trenčín, kolektívna výstava slovenskej komornej plastiky
2013 Visual inspiration and personal quests, Moskva, Riga, Tallin, Tampere, kolektívna výstava súčasného slovenského umenia
2010 Sochy, Fine Art Gallery, Bratislava, samostatná výstava